09 Nisan 2010

Etimekli TatlıEtimekli tatlı katıldığım bir davette ikram edilmişti, bende çok beğenerek tarifini almıştım.Hafta sonu eşimin kardeşi ve eşi geldiğinde ikram etmek üzere bende bu tatlıyı denemeye karar verdim.Misafirlerim tarafından çok beğenilen bu tatlının tarifini sizlerlede paylaşmak istiyorum.

Malzemeler:

* 1,5 paket tuzsuz etimek
* 2 paket piknik bisküvi
* 1,5 bardak süt (etimekleri ıslatmak için)
* 2 yemek kaşığı şeker
* 1 paket krem şanti
* krem şanti için yarım bardak soğuk süt

Krema İçin:

* 3 su bardağı süt
* 1, 5 tepeleme yemek kaşığı un
* 1,5 tepeleme yemek kaşığı nişasta
* 4 yemek kaşığı şeker
* 1 paket krem şanti
* krem şanti için yarım bardak soğuk süt

Çikolata sosu için:

* 2 bardak süt
* 7 yemek kaşığı kaşık şeker
* 1 yemek kaşık nişasta
* 3 yemek kaşığı kakao

Hazırlanışı:

* Krema için gereken malzemelerden kremşanti ve yarım bardak süt hariç diğer malzemeleri bir tencereye alarak sürekli karıştırmak süretiyle muhalebi kıvamana gelene kadar pişiriyoruz.
* Pişen kremayı soğuması için kenara alarak kremşantiyi yarım bardak sütle çırpıyoruz.Soğuyan kremaya kremşantiyide ilave ederek mikserle çırparak iyice karıştırıyoruz.

* 1,5 bardak süte 2 yemek kaşığı şeker ilave ederek karıştırıyoruz.

* Kae bir borcamın zeminine her iki tarafını hazırladığımız şekerli sütle ıslatarak etimekleri diziyoruz.Daha sonra kremamızın üçte birini etimeklerin üzerine dökerek yayıyoruz.
*ikinci kat için piknik biskuvileride sütle ıslattıktan sonra kremamın üzerine dizip üzerine krema döküyoruz.üçüncü kata ise yine etimek dizdikten sonra kremamızın tamamını etimeklerin üzerine döktükten sonra üzerini düzeltiyoruz.
* En son üzeri için çikolata sosumuzu hazırlıyoruz.Bunun için bütün malzemeyi bir sos tenceresine aldıktan sonra ocağa koyuyoruz.Çikolata sosumuz yoğun bir kıvam alana dek karıştırıyor.Pişen sosumuzuda tatlımızın üzerine döktükten sonra buzdolabında 1 gece beklettikten sonra servis ediyoruz.